Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
Jaką tarczę do cięcia betonu wybrać?

Beton jest uznawany za jeden z najbardziej niewygodnych materiałów do cięcia. Zwłaszcza wyroby z betonu o wysokim wskaźniku ściśliwości, mogą nam przysporzyć wielu problemów podczas jego formowania.

Tarcza do betonu

Dlatego właśnie, kiedy przystępujemy do cięcia tego materiału, musimy się wyposażyć w odpowiednie tarcze do betonu. Powinny być one przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałe. Tarcze do betonu muszą też mieć opcje pracy na mokro, czyli być schładzane podczas użytkowania.

Dzięki temu będziemy mogli dokonywać dłuższych cięć i szybciej poradzimy sobie z uciążliwym materiałem. Oczywiście tarcze do betonu, gdzie istnieje możliwość pracy wyłącznie na sucho, także znajdują zastosowanie przy cięciu betonu, ale praca za ich użyciem jest po prostu uciążliwsza i bardziej czasochłonna.

Tarcza diamentowa

Według wielu użytkowników oraz ekspertów najlepsza tarcza do betonu to tarcza diamentowa. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość, żywotność oraz odporność na uszkodzenia. Tarcza do betonu tego typu zbudowana jest ze stali, a ostrza jej są wykończone syntetycznym, sproszkowanym diamentem.

Przy zakupie tarczy należy jednak dokładnie określić jaki rodzaj betonu będziemy nią cieli. Inna jest bowiem tarcza do betonu, która ma być zastosowana do obróbki betonu klasy C8, a inna w przypadku najtwardszych tego typu konstrukcji oznaczonych klasą C100. W przypadku gazobetonu, kostki brukowej, piaskowca czy polbruku nie istnieje konieczność zastosowania tarcz wysokiej jakości.

Jeśli jednak przyjdzie nam się zmierzyć z betonem zbrojonym czy granitem, to musimy wybrać tarczę wykonaną w technice laserowej.