Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
Tarcza do cięcia betonu

Beton, a zwłaszcza ten zbrojony jest materiałem niezwykle twardym i wytrzymałym. Dlatego tarcza do cięcia betonu musi być taka sama.

Twarde ostrze

Tarcza do cięcia betonu powinna być przede wszystkim wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Powszechnie uważa się, że wszystkie te warunki spełnia tarcza do cięcia betonu diamentowa. To urządzenie, które wykonane jest z mocnej stali, a jego krawędzie pokryte zostały sproszkowanym, syntetycznym diamentem. Konstrukcja ta jest nie tylko żywotna, ale też pozwala na długą i komfortową pracę.

Praca na sucho i na mokro

Kiedy tniemy beton, to musimy się przygotować na to, że wykonanie pojedynczego cięcia, będzie zajmować nam sporo czasu. Dlatego akurat do cięcia tego materiału dużo korzystniej jest wyposażyć się w tarczę, która pracuje na mokro. Ta ma bowiem mechanizm chłodzący, który pozwala jej na dłuższe nieustanne pracowanie.

Powinniśmy też zadbać, aby tarcza, którą wybierzemy, była odpowiednio wzmocniona. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są tu włókna szklane, które powszechnie uważa się za bardzo efektywne wzmocnienie. Ostatecznie przy zakupie warto zdecydować się na tarczę segmentową. Jej konstrukcja pozwala na dłuższą i wydajniejszą pracę, niż jest to w przypadku tarczy pełnej. Niestety musimy mieć świadomość, że tarcza o takiej konstrukcji jest dużo droższa.

Tarcze pełne, które ze względu na ich cenę możemy kupować wręcz hurtowo, także nadają się do zastosowania w przypadku cięcia betonu, ale korzystając z nich będziemy zmuszeni co rusz przerywać pracę, aby wymienić zużyte ostrze.