Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
Pierwsze buty dla dziecka – jak wybrać?

Twoja pociecha zaczęła chodzić i zastanawiasz się, jakie buty będą dla niej najlepsze? Pierwsze buty dla dziecka to najważniejsze obuwie w jego życiu, to od tych małych bucików zależy, czy stopa będzie rozwijała się prawidłowo. Buty powinny być więc wybrane ze szczególną uwagą; wykonane z wysokiej jakości materiałów i w dobrym rozmiarze. Źle dobrane obuwie prowadzić może do wielu wad, a odpowiednio wyprofilowane pomoże je wykluczyć. Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka, by wspierać proces prawidłowego kształtowania się stopy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Czy to już czas? Czyli kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Nie zakładaj maluchowi butów zbyt wcześnie! Pierwsze buty dla dziecka kup dopiero wtedy, kiedy maluch zaczyna chodzić na zewnątrz. W domu, na powierzchniach twardych i płaskich, jak np. panele, kafelki czy linoleum, doskonale sprawdzą się domowe buciki dla dzieci – kapcie z usztywnianym zapiętkiem i w miarę elastyczną podeszwą. Chodzenie na boso lub w miękkich skarpetkach z podeszwą antypoślizgową zalecane jest przez ortopedów i fizjoterapeutów jedynie na dywanach i wykładzinach, które są miękkie i sprężyste.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Dobór odpowiedniego obuwia dla dziecka jest bardzo ważny, dobrze wyprofilowane buty zapobiegają płaskostopiu i deformacjom – nie mogą być ani za wąskie ani za szerokie. Nie powinny być też donaszane po starszym rodzeństwie. Każda stopa jest inna, a miękkie wkładki butów zapamiętają kształt stópki. Buty noszone po innej osobie mogą wymuszać inny sposób chodzenia i prowadzić do wad. Nie wiesz, jakie buty dla dziecka będą najlepsze? Zwróć uwagę na to czy są lekkie, a także materiał i sposób wykonania.

Jakie buty dla dziecka wybrać?

Jakie buty dla dziecka będą najlepsze? Zdecydowanie te, które są lekkie i wygodne. Przy wyborze pierwszych, ale także i następnych butów dla dziecka, zwróć uwagę na to, z czego oraz jak są wykonane. Najlepiej wybierać buciki dla dzieci wykonane z atestowanego surowca bardzo wysokiej jakości – skóry naturalnej lub goretexu. Takie modele zapewnią optymalną temperaturę, stopa nie będzie się przegrzewać, a miękkie tworzywo dopasuje się do kształtu stopy maluszka. Buty powinny także być lekkie i miękkie w miejscach zginających się w obszarze palców, czyli w ⅓ buta a nie w ½. Sprawdź to przed zakupem, biorąc buciki dla dzieci do ręki i spróbuj je zgiąć trzymając za piętę i palce. Aby buty były wygodne, w  miejscu zgięcia nie powinno tam być rzepów albo innych elementów, które mogą uwierać. Zwróć uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie buty posiadają sztywny zapiętek stabilizujący piętę i elastyczną, antypoślizgowa podeszwę.

Budowa buta – jak powinny wyglądać pierwsze buty dla dziecka?

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka? Niezależnie od tego, czy wybierasz pierwsze buty dla dziewczynki czy dla chłopca, zwróć uwagę na budowę obuwia. Buciki dla dzieci muszą być funkcjonalne, zapewniać im komfort, wspierać procesy rozwojowe i nie ograniczać naturalnej aktywności ciekawego świata malucha. Buty, które wybierzesz powinny:

 • w obszarze palców dziecka posiadać okrągłą przestrzeń dla palców, odpowiednio usztywnioną od wewnątrz. Od zewnątrz często jest zabezpieczona gumowym nadlewem z podeszwy, który stanowi ochronę przed stłuczeniem, obszorowaniem lub odbiciem palców ruchliwego i uczącego się chodzić nieporadnie dziecka;
 • w obszarze kostki dziecka i ścięgna Achillesa mieć cholewkę o odpowiedniej wysokości (od niskiej do najwyższej), dobrze wyprofilowaną wewnętrznie, nieuciskającą i zmiękczoną w kołnierzu. Cholewka taka zapobiega powstawaniu odbić, odznaczeń na skórze dziecka i otarć, a jednocześnie bardzo dobrze stabilizuje piętę i staw skokowy, zapobiegając jego skręceniu czy nadwyrężeniu podczas dłuższego chodzenia zwłaszcza na nierównym podłożu (piasek, roślinność itp.);
 • mieć wkładkę o kształcie, który zapewni delikatne podparcie w okolicy spodu stopy dziecka. W okolicy łuku, który fizjologicznie u dzieci zaczynających chodzić jest spłycony podparcie to wspiera proces prawidłowego kształtowania się tej okolicy stopy dziecka, wzmacniania mięśni podeszwy stopy dziecka i jednocześnie zapobiegające koślawieniu pięt;
 • mieć tęgość dostosowaną do fizjologii stóp małego dziecka, tj. przynajmniej uśrednioną (G) lub wyższą (H) dla dzieci z wysokim podbiciem.

Zwróć także uwagę na system zapięć pierwszych butów dla dziecka – powinien on pozwalać na dowolną regulację i dopasowanie obuwia według potrzeby małego użytkownika. Długość pasków rzepowych, sznurowadeł i szerokości języka (także taśma stabilizująca język) w obuwiu powinna pozwalać na odpowiednie dobranie i dopasowanie obuwia do ustabilizowanej stopy dziecka. Miękkość skór wierzchnich, podszewek i wyściółek oraz elastyczność i ciężar spodów w obuwiu jesiennym i zimowym nie może ograniczać zupełnie naturalnej aktywności dziecka.

Jakie buty dla dziecka będą najlepsze?

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka? Przede wszystkim komfortowe w noszeniu i wygodne w zakładaniu, dlatego należy wziąć pod uwagę także elementy takie jak:

 • miękkość surowców wierzchnich, wyściółek i podszewek (brak zagięć, rantów skóry i szorstkich szwów wewnętrznych);
 • szerokie obwody w cholewce każdego typu, z możliwością sprawnego rozsznurowywania i zasznurowywania obuwia, rozpinania pasków rzepowych, itp.
 • możliwość swobodnego wyjmowania wkładek z jednoczesnym brakiem przesuwania się wkładek w obuwiu,
 • odpowiednie wyprofilowanie spodów, sprzyjające zabezpieczeniu przed brudzeniem się cholewki i łatwość w czyszczeniu obuwia;
 • zabezpieczenie przestrzeni wewnątrz obuwia przed zacinaniem skarpet, rajstop, na wysokości początku zamków błyskawicznych;
 • lekkość obuwia z zapewnienie jednocześnie stabilności dziecku i antypoślizgowi na gładkich i mokrych powierzchniach.

Pierwsze buty dla dziecka – jaki rozmiar wybrać?

Wybierasz pierwsze buty dla dziecka i nie wiesz, jaki rozmiar będzie dobry? Nie kupuj kota w worku! Zabierz dziecko do sklepu, by mogło zmierzyć obuwie. Aby nie zniechęcić go i sprawić, że zakupy będą przyjemnością, a nie stresem, przed wycieczką do sklepu obuwniczego z maluchem zrób research samodzielnie. Sprawdź, które buciki dla dzieci pasują rozmiarem i dopiero wtedy daj je do mierzenia dziecku. To Ty musisz podjąć odpowiednią decyzję – roczny berbeć nie powie, że są mu minimalnie za małe, w za dużych zaś będzie biegał radośnie po sklepie dopóki mu nie spadną. Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka bez dziecka? Pomocne mogą okazać się metody:

 • na tzw. patyczek – polega na przycięciu patyczka na długość dziecięcej stopy i wkładaniu jej do bucika aby określić rozmiar,
 • odrysowanie stopy na kartce i przykładanie rysunku do wkładki z buta.

Te metody mogą być stosowane podczas wstępnego researchu przez rodzica i wybrania butów, które pasują rozmiarem, ale każde buty przed zakupem dziecko powinno przymierzyć. Niektóre sklepy obuwnicze z asortymentem dla dzieci posiadają także specjalne przyrządy do mierzenia stóp i określania rozmiaru. W razie wątpliwości możesz też poprosić o pomoc pracownika. Pamiętaj, że stopy maluszków rosną bardzo szybko, dlatego dobrze jest zostawić kilka milimetrów zapasu, potrzebnego dla końców palców dziecka. To zapewni im swobodę i zapobiega powstawaniu szkodliwego napięcia mięśniowego. Co jednak zrobić, gdy nie ma szans na przymierzenie butów w sklepie? Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka i skąd wiedzieć, jakie będą dobre? Zmierz dystalne punkty na obrysowanej na kartce stopie, dodaj 5 mm i określ rozmiar. Większość sklepów umożliwia wymianę lub zwrot butów w określonym czasie, więc możecie je przymierzyć w domu.

Pierwsze buty dla dziecka powinny być wysokiej jakości

Wobec butów dla dziecka. zarówno pierwszych, jak i kolejnych, warto mieć wysokie wymagania. Świetnie spełniają je polscy producenci specjalizujący się w produkcji obuwia dla dzieci. Dodatkowym atutem i gwarancją jest, kiedy produkt posiada pozytywną opinię IMID – wtedy mamy pewność, że zakupione buciki dla dziecka będą w pełni bezpieczne.

Więcej informacji na ten temat na: http://epozytywnaopinia.pl/poznaj-6-najwazniejszych-cech-dobrego-obuwia/