Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
Zatrzymaj hiperglikemię

Czy podwyższony poziom cukru we krwi to naprawdę choroba cywilizacyjna? Czy wahania cukru dotyczą tylko cukrzyków, czy również osób z innymi chorobami, wynikającymi z autoagresji organizmu?

Podwyższony poziom cukru we krwi

Podwyższony poziom cukru to jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych we współczesnym świecie. Podwyższony cukier najczęściej występuje u diabetyków – z roku na rok osób chorych na cukrzycę przybywa. Mimo to duży odsetek społeczeństwa, który nie choruje na cukrzycę żadnego typu, również może odnotować wahania poziomu cukru we krwi. Najczęściej wynika to z różnych chorób, takich jak np. hiperglikemia.

Cukrzyca typu I i II

Cukrzyca (diabetes) to choroba, która zaczyna się niewinnie. Najpierw dochodzi do niedoborów w wytwarzaniu insuliny. Również nieleczona insulinoodporność może przerodzić się w poważną chorobę. W cukrzycy typu I dochodzi do powolnego niszczenia komórek trzustki, które produkują insulinę. Z kolei w cukrzycy typu II cały organizm nie potrafi wykorzystać zebranej w komórkach glukozy, ponieważ tkanki nie wchłaniają glukozy tak, jak powinny. Zostaje ona we krwi.

Hiperglikemia

Hiperglikemia to inaczej stan czasowego podwyższenia poziomu cukru we krwi. Jest to bardzo niebezpieczne i negatywnie wpływa na cały organizm (m.in. obciąża nerki i powoduje częstomocz, który doprowadza do wydalania ważnych witamin i minerałów). Przy hiperglikemii mogą pojawiać się takie objawy, jak: rozdrażnienie, przemęczenie, przewlekłe bóle głowy oraz zwiększone pragnienie. Na rynku można spotkać różne suplementy dla cukrzyków, które mają za zadanie wspomóc organizm w odpowiednim leczeniu i uzupełnić utracone minerały, takie jak chrom, cynk i magnez oraz witaminy (B1, B3, B5, D3).

Diabetycy a mitochondria

U pacjentów z cukrzycą aktywność mitochondriów jest siedmiokrotnie niższa, niż u zdrowych osób. Ponieważ to właśnie w mitochondriach komórkowych wytwarza się energia, niezbędna do wszystkich procesów metabolicznych, stan ten jest bardzo niebezpieczny. Może prowadzić nawet do trwałych uszkodzeń organów i tkanek, a także do zespołu stopy cukrzycowej. Same suplementy dla diabetyków nie wystarczą – w takich przypadkach należy wdrożyć leczenie.

Na szczęście część z efektów długiego utrzymywania się hiperglikemii można zniwelować dzięki substancjom mitochondrialnym, dzięki substancjom mitochondrialnym, tak zwanym mitoceutykom, w skład których wchodzą: koenzym Q10, tauryna, witaminy B1, B3, B5, cynk i selen. Zwalczają one uszkodzenia mitochondrialne, a także wspomagają organizm podczas leczenia. Utrzymanie prawidłowej diety, odpowiednie leczenie a także wsparcie poprzez regularne dostarczanie do organizmu składników odżywczych np. w postaci kompleksowego preparatu, może ustabilizować poziom cukru we krwi i ochronić organizm przed powikłaniami cukrzycy.