Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
Zanim kupisz węgiel

Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła. Taka sprzyjająca pogoda nie utrzyma się jednak jeszcze bardzo długo; nadejdą dni, gdy piece w naszych domach będą pracować pełną parą. Większość właścicieli domów jednorodzinnych z pewnością już zrobiła zapasy węgla na zimę. Są jednak osoby, które dopiero zamierzają węgiel kupić.

Węgiel importowany czy krajowy?

To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób, które ogrzewają swoje domy piecami na węgiel. Importerów węgla jest obecnie w naszym kraju mnóstwo; nie wszyscy jednak sprowadzają węgiel dobrej jakości. Węgiel jest bowiem wydobywany między innymi w Chinach, Kanadzie, USA, na Ukrainie i w Rosji. Na pewno osoby, które zamierzają kupić na zimę zapas węgla, mogą zwrócić uwagę na węgiel importowany, który pochodzi z jednego z największych na terenie Rosji zagłębi węgla – Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego. Węgiel wydobywany jest w tym zagłębiu zarówno metodą głębinową, jak i odkrywkową.

Węgiel importowany: jaki sortyment oferujemy?

Początek złożom węgla dały szczątki pierwszych drzew, widłaków i paproci, które występowały na Ziemi w okresie karbonu. Od wieków węgiel jest opałem cieszącym się bardzo dużą popularnością. Węgiel importowany dostępny w dobrych składach opałowych to między innymi orzech. Orzech jest węglem grubym, zawierającym niewielką ilość siarki. Po spaleniu zostaje mała ilość popiołu. Bardzo wysoką kalorycznością wyróżnia się także oferowany w dobrych składach węgiel kostka. W domach z piecami zasypowymi najlepiej sprawdzi się węgiel groszek.