Tarcza do betonu
Tarcze do betonu powinny być przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałe. W innym przypadku cięcie betonu będzie dla nas zajęciem uciążliwym i niezwykle czasochłonnym.
Tarcze diamentowe
Tarcza do betonu diamentowa uznawana jest przez wielu ekspertów za najlepsze rozwiązanie w zakresie obróbki tego materiału. Należy jednak precyzyjnie określić jaki materiał będziemy nią ciąć. Inną bowiem tarcze do betonu zastosujemy w przypadku betonu klasy C8, a inną w przypadku najtwardszych tego typu konstrukcji oznaczonych klasą C100.
Jeśli chodzi o pierwszą grupę materiałów zwanych betonem, które nie są oznaczone najwyższą klasą, to wystarczy nam tarcza do betonu średniej jakości. Chodzi tu głównie o beton, beton płukany, gazobeton, kostka brukowa, cegła klinkierowa, piaskowiec oraz polbruk. Jeśli jednak chodzi o beton zbrojony, klinkier, twardy granit, to tarcza do betonu musi być wykonana w technice laserowej.
Inne parametry tarczy
Tarcze do betonu poza tym, że będą odporne na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałe, powinny mieć też opcje pracy na mokro. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskać dłuższe cięcia w dużo krótszym czasie. Pracując na sucho, musimy wziąć pod uwagę fakt, że nieustannie przyjdzie nam przerywać pracę i czekać aż ostrze schłodzi się.
Warto też rozważyć zakup droższych tarcz segmentowych. Ich cena jest stosunkowo wysoka, zwłaszcza w porównaniu z tarczami pełnymi, które możemy kupować wręcz hurtowo, ale nie będziemy zmuszeni, nieustannie wymieniać ostrzy.