Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
Jak ułożyć płytki na nierównym podłożu?

Płytki ceramiczne to wciąż najbardziej popularny sposób wykańczania ścian i posadzek w kuchniach i łazienkach. Płytki wkraczają coraz śmielej także do salonów. Gdy podłoże jest równe, nie ma problemu, z układaniem płytek poradzi sobie nawet osoba, które nie jest glazurnikiem. Sytuacja komplikuje się, gdy posadzka czy ściany są nierówne. W takiej sytuacji pojawia się więc pytanie jak zamontować płytki na nierównym podłożu? Zobaczmy czy da się to zrobić.

Zanim zaczniesz układać płytki

Jak zamontować płytki na nierównym podłożu? Taki problem mogą mieć zarówno początkujący glazurnicy, jak i osoby, które zdecydowały się na samodzielny montaż. Nawet, jeśli podłoże jest nierówne da się na nim zamontować płytki ścienne czy podłogowe. Ale jest jeden warunek: podłoże, na którym płytki będą montowane, musi zostać wyrównane. Tylko dzięki temu uda się zamontować płytki w sposób estetyczny i trwały. Metodą, którą należy wybrać układając płytki na nierównym podłożu jest metoda „na grzebień”.

Jakiej zaprawy użyć?

Zależy to od tego, jak duże są nierówności. Gdy są one niewielkie, można wykorzystać zaprawę klejową, która będzie używana do montażu płytek. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie. O wiele lepiej jest zarówno przy niewielkich, jak większych nierównościach, zakupić specjalną samopoziomującą wylewkę. Stworzy ona super gładką powierzchnię, na której płytki będą doskonale się trzymać. Z kolei sposobem na wyrównanie nierównej ściany jest montaż płyt gipsowo-kartonowych.

Mamy nadzieję, że nasz tekst pomógł tym, którzy nie wiedzą, jak zamontować płytki na nierównym podłożu.