Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
Drut ostrzowy: idealne zabezpieczenie przez intruzami

Są miejsca, które trzeba zabezpieczyć przed wstępem niepożądanych osób w wyjątkowy sposób. Najczęściej wybieraną formą takiego zabezpieczenia są zasieki. Można je wznieść z tradycyjnego drutu kolczastego. Ale lepiej sprawdzają się zasieki, w których postawiono na drut ostrzowy.

Co to za rodzaj drutu?

Drut ostrzowy wybierany jest na ogrodzenia w aresztach śledczych, zakładach karnych, obiektach wojskowych, zakładach przemysłowych które mają szczególne znaczenie na przykład dla obronności kraju, lotniskach. W handlu można się spotkać z jeszcze jedną nazwą: drut żyletkowy. Zarówno drut ostrzowy jak i drut żyletkowy mają identyczne cechy szczególne. Wykorzystywane są więc do tych samych celów: zbudowania zapory, której sforsowanie jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Druty ostrzowe można wykorzystać nie tylko do zbudowania pojedynczego ogrodzenia. Druty żyletkowe nadają się również do concertin. Druty ostrzowe produkuje się z drutu stalowego. Ich najbardziej charakterystycznym elementem są wykonane z blachy nożyki, które do złudzenia przypominają żyletkę. Więcej o drutach żyletkowych przeczytać można w naszym artykule „Jakie zastosowanie ma drut ostrzowy”.

Druty żyletkowe wykorzystywane są nie tylko na zasieki, powstają z niego także tak zwane siatki ostrzowe. Montaż siatki czy drutu ostrzowego trzeba wykonywać w bardzo grubych rękawicach. O skaleczenie rąk jest bowiem wyjątkowo łatwo.

Ciekawostka: w niektórych krajach zabronione jest wykonywanie ogrodzeń z drutu żyletkowego przy obiektach cywilnych.