Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
5 najlepszych miejsc w Sztokholmie które musisz zobaczyć

Zastanawiasz się, jakie atrakcje zobaczyć w Sztokholmie? Czy na pewno jest to miasto, które warto odwiedzić? Sztokholm (stolica Szwecji) uznawany jest powszechnie za jedno z najbardziej przyjaznych turystom i mieszkańcom miast pod kątem sieci komunikacyjnej. Z Polski do Szwecji możesz popłynąć promem, a na miejscu korzystać z metra, autobusów, pociągów i tramwajów bez utrudnień. Poza tym metro jest jednocześnie najdłuższą na świecie galerią sztuki, więc poruszanie się po mieście będzie na pewno inspirujące!

Kiedy najlepiej odwiedzić Sztokholm?

Czerwiec, lipiec i sierpień to najlepszy czas na zwiedzanie Sztokholmu. Dlaczego? Ze względu na wakacje wszystkie atrakcje są dostępne. Trzeba się jednak liczyć z tym, że często mogą pojawić się opady deszczu – zwłaszcza w sierpniu. Miłośnicy prawdziwej zimy w dużym mieście powinni udać się do Sztokholmu w styczniu i lutym. Mrozy, śnieg i lód są w tym czasie charakterystycznymi elementami krajobrazu. Zainteresowanie turystów wzbudza też często grudzień i targ Bożonarodzeniowy, jednak nie nastawiajmy się na magiczną atmosferę, jeśli oczekujemy śniegu. W ostatnich latach Sztokholm nie był w tym czasie biały!

Atrakcje w Sztokholmie – 5 podstawowych miejsc, które warto zwiedzić

1. Metro – galeria sztuki

Jedną atrakcję już znasz – to po prostu metro, które ma 110 km długości i 100 stacji, z czego prawie wszystkie wyglądają niestandardowo. To przestrzeń obfitująca w sztuki wizualne – wiele kolorów, form i faktur, które możesz oglądać przy okazji podróżowania do kolejnych, wymienionych poniżej miejsc!

2. Stare Miasto (Stortorget)

Wycieczka do Sztokholmu, niezależnie od tego, czy będzie to wypad na weekend, czy 2-tygodniowy urlop, powinna obejmować Stare Miasto. To klasyczna pozycja wszystkich przewodników i oczywiście ma to swoje uzasadnienie. Stare Miasto jest wizytówką Sztokholmu, możesz zobaczyć zabytkowe budynki – np. ratusz MIejski – i podziwiać architekturę Szwedów. Na Starym Mieście znajduje się katedra sztokholmska, w której odbywają się koronacje rodziny królewskiej. Uwagę przykuwa również obiekt zgromadzeń arystokracji – Riddarhuset – z bogato zdobionymi fasadami. Dodaj do planu wycieczki spacerowanie po Stortorget, najstarszym placu w Sztokholmie, aby jak najbardziej poczuć atmosferę miasta i odpocząć w niej!

3. Spacer nabrzeżem Skeppsbrokajen

A skoro o spacerze mowa, wybierz się także na nabrzeże Skeppsbrokajen, które rozciąga się mostu Strömbron aż do Pałacu Królewskiego na południe do Slussen. Nabrzeże biegnie wzdłuż ulicy, a z promenady Skeppsbrokajen zobaczysz zachwycającą panoramę wyspy Skeppsholmen.

4. Vasamuseet (Muzeum Vasa)

Najpopularniejszym muzeum w Sztokholmie jest Muzeum Vasa – od nazwy okrętu z XVII wieku, który zatonął zaraz po tym, jak wypłynął w celu zaatakowania Polski. To w 95% oryginalny statek, w 5% odrestaurowany. Przeleżał w mule aż 333 lata. Był uważany za najważniejszy atut szwedzkiej floty wojennej. Muzeum zlokalizowane jest na wyspie Djurgården, która jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych Szwedów. Kiedyś słynęła z królewskich terenów łowieckich, dziś obfituje w instytucje kultury.

5. Pałac Drottningholm

Kolejnym miejscem na planie wycieczkowym może być renesansowy pałac Drottningholm na wysepce Lovön w południowo-zachodniej Szwecji, blisko wschodniego brzegu Jeziora Melar. To zaledwie 15 km od centrum Sztokholmu. Pałac wzniesiono w XVII wieku i do dziś znajduje się w otoczeniu pięknego parku, ogrodów w stylu francuskim – z fontannami i posągami. Mimo, że od 1981 roku pałac Drottningholm jest siedzibą i mieszkaniem króla Szwecji, jego spora część jest udostępniona na zwiedzanie. Są to m.in. apartamenty królewskie, kaplica, skarbiec i zbrojownia, w której nie brakuje akcentów związanych z Polską.

Rejsy promem z Polski do Szwecji

Jak dostać się do Sztokholmu? Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem są rejsy do Szwecji. Prom płynie ze Świnoujścia do Trelleborg w zaledwie 6 godzin. Z Trelleborg można dojechać do Sztokholmu (530 km) pociągiem w czasie od 6 do 10 godzin – rozkład jazdy pociągów jest różnorodny. Jeżeli chcesz podróżować własnymi środkami transportu – np. samochodem, motocyklem czy przyczepą kempingową, możesz bez problemu zabrać pojazdy na prom. Firma oferuje też promy z Trelleborga do Świnoujścia, więc bezpiecznie i komfortowo wrócisz do Polski.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty i skorzystania z komfortowych warunków podróżowania. Są nimi m.in. krótki czas rejsu, duża dostępność miejsc w kabinach, możliwość zabrania zwierząt i rozbudowana oferta gastronomiczna.