Galeriachemii.pl

Blog z artykułami poradnikowymi
Kilka słów o szafach poliestrowych

W wielu zakładach przemysłowych spotkać można różnego rodzaju szafy. Bardzo często są to szafy sterownicze i rozdzielcze. Wykonywane są one z metalu. Obecnie jednak coraz częściej spotkać można szafy poliestrowe.

Zalety szaf poliestrowych

Szafy poliestrowe produkowane są z żywicy poliestrowej. Aby jeszcze bardziej zwiększyć jej właściwości, wzmacnia się ją włóknami szklanymi. Dzięki temu szafy poliestrowe są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Żywica poliestrowa w połączeniu z włóknem szklanym staje się też wyjątkowo odporna na agresywne działanie wielu substancji chemicznych. Do tego – w odróżnieniu od szaf wykonanych z metalu – jest odporna na działanie wilgoci. Nie utlenia się, a więc nie zagraża jej korozja. Dzięki temu szafy poliestrowe znajdują zastosowanie w wyjątkowo trudnych warunkach otoczenia. Kolejny plus szaf poliestrowych to bardzo prosty montaż wszystkich komponentów aparatury modułowej. Szafy poliestrowe umieszczane wewnątrz pomieszczeń są wentylowane. Stosowana jest w nich nie tylko wentylacja naturalna, ale – w zależności od warunków, w których zostanie ustawiona – także wentylacja mechaniczna. W przypadku szaf zewnętrznych stosuje się rozwiązania, które chronią znajdujące się w niej moduły przed osadzaniem się pary wodnej.

Szafy poliestrowe dostępne są w różnych wymiarach. Mają wiele zalet, mogą więc być stosowane wszędzie tam, gdzie z uwagi na dużą wilgoć czy zwiększone ryzyko narażenia na działanie substancji chemicznych, nie sprawdzą się szafy metalowe.